
100+ перших продуктів прикорму
Як тільки дитина починає виявляти інтерес до їжі, батьки часто переживають, з чого почати прикорм.
Щоб полегшити цей процес, ми підготували цю статтю, яка допоможе зменшити тривожність батьків та дозволить легко і безпомилково розпочати прикорм.
Зміст
- Чому 100 перших продуктів?
- Найкращий продукт на початок прикорму
- Що таке Тарілка Здорового Харчування
- Вода у прикормі
- Їжа та напої яких слід уникати
- Як зменшити ризик залізодефіцитної анемії
- Продукти-алергени
- Можливі не алергічні реакції на нові продукти
- Чи існують продукти, які можуть викликати діарею або закреп
- Готовність травної системи дитини до різноманітних продуктів
- Тривалість та кількість пропонування нових продуктів
- Мало чи багато? Розмір порції на початку прикорму
- Графік харчування
- Все про безпечну подачу
- Як захистити дитину від харчових отруєнь
Чому 100 перших продуктів?
Насправді, не обов'язково пропонувати усі 100 продуктів зі списку в перший рік життя вашого малюка. Адже не існує точної рекомендованої кількості продуктів для початку прикорму.
Проте, чим більше продуктів ви введете у раціон дитини в ранньому віці, тим різноманітнішим будуть харчові вподобання дитини у майбутньому.
Також, доведено, що діти, які знайомляться з різними смаками та текстурами в ранньому віці, менш схильні бути вибірковими у їжі, коли виростуть.
Найкращий продукт на початок прикорму
Раніше вважалося, що прикорм найкраще починати з овочів, поступово додаючи кашу, м'ясо, фрукти та інші продукти. Проте, це вже не актуально.
З перших днів прикорму можна формувати раціон дитини за принципом Тарілки Здорового Харчування (ТЗХ), тобто включати всі групи продуктів. Це забезпечить необхідні вітаміни та мінерали для здорового росту та розвитку дитини.
Що таке Тарілка Здорового Харчування
ТЗХ, або тарілка здорового харчування – це метод, який забезпечує споживання різних груп продуктів, що гарантує отримання необхідних поживних речовин, вітамінів та мінералів.
Як формувати тарілку за принципом ТЗХ

Формуючи тарілку здорового харчування умовно розділіть тарілку дитини на 3 частини та заповніть половину, тобто 50% тарілки клітковиною, приблизно 25% – вуглеводами, і ще 25% – білковими джерелами.
Додатково пропонуйте молочні продукти у порціях рекомендованих згідно віку, а також до кожного прийому їжі жири, надаючи перевагу корисним та достатню кількість води.
Більш детально про кожну харчову групу:
Клітковина
- 50% тарілки повинні складати продукти з розділу "клітковина" – овочі, фрукти, ягоди, зелень та гриби.
Клітковина сприяє нормалізації роботи кишківника, запобігає закрепам і підтримує регулярність дефекації.
Також споживання клітковини продовжує відчуття ситості на довший час. Наповнюйте тарілку різними кольорами, адже чим більше кольорів на тарілці тим більше різних вітамінів та мінералів буде у раціоні дитини.
Вуглеводи
- 25% відведіть для продуктів з розділу "вуглеводи" – різні крупи, макарони, бобові, крохмалисті овочі, хліб та хлібобулочні вироби, надаючи перевагу цільнозерновим продуктам.
Вуглеводи є важливою частиною збалансованого раціону, адже вони є основним джерелом енергії для організму. Надавайте перевагу цільнозерновим продуктам, таким як цільнозернові макарони, цільнозерновий рис, цільнозерновий хліб, гречка, горох, кіноа та ін.
Адже, цільнозернові продукти виготовляються з зерна, яке зберігає всі свої складові частини: ендосперм, зародок і оболонку.
На відміну від рафінованих зерен, у яких видаляється оболонка і зародок, цільнозернові продукти зберігають більше поживних речовин і клітковини.
Не забувайте за бобові (горох, сочевиця, маш, квасоля, нут ін) та включайте їх у раціон дитини хоча б 2-3 р/тиждень.
Білки
- 25% тарілки наповніть продуктами з розділу "білки" – м'ясо, субпродукти, риба, морепродукти, яйця.
Білок є основним будівельним матеріалом для клітин, тканин і органів.
Він необхідний для росту та розвитку м’язів, кісток, шкіри та інших тканин. Особливо важливо це в період активного росту дитини.
Додавайте у раціон дитини рибу приблизно 2 р/тиждень, одна з яких повинна бути жирного виду (скумбрія, лосось).
Не забувайте за субпродукти, які є чудовим джерелом заліза (телячий чи свинний язик, печінка, сердечка ін).
Важливо, що споживання печінки слід обмежити до 1 порції на тиждень, адже високий рівень вітаміну А у ній може бути токсичним для здоровʼя маленьких дітей.
Молочні продукти
- молоко та молочні продукти.
Молочні продукти містять повноцінні білки, а також необхідні для забезпечення організму кальцієм, важливого мінералу для формування та здоров'я кісток.
Проте, кількість молочних продуктів у раціоні дітей слід контролювати, адже надто велика кількість кальцію може перешкоджати засвоєнню важливого мінералу, а саме заліза.
Дітям до 1-го року не рекомендується пропонувати молоко у питному вигляді, щоб не навантажувати ще не зрілі дитячі нирки. Але ви можете додавати невелику кількість молока до страв, до прикладу у каші чи омлет.
Дітям від 1-го року можна пропонувати молоко у будь-якій подачі та молочні продукти тричі на день. Де 1 порція молочних продуктів це: 100 -120 мл коровʼячого молока, або 3 ст.л густого йогурту, або 100-120 мл рідкого йогурту, або 1-3 слайси моцарели.
Також, по причині, що діти часто недоотримують жирів у раціоні, жирність молочних продуктів також має значення.
Надавайте перевагу молочним продуктам високої жирності, а саме для дітей до 5-ти років більше 1% жирності, а після 5-ти років можна пропонувати знежирені молочні продукти 1% жирності.
Молочні продукти, які пропонуються дітям до 5-ти років повинні бути пастеризовані або ультрапастеризовані.
Жири
- порційно до кожного прийому їжі.
Жири є надзвичайно важливі, зокрема і для формування мозку та нервової системи у маленьких дітей.
Жири поділяються на насичені та ненасичені.
До насичених жирів відносяться – сало, вершкове масло, масло ГХІ, жирне мʼясо, продукти з кокосу (масло, олія, кокосова стружка).
До ненасичених відносяться – різноманітні олії, горішки, насіння, авокадо, жирна риба, печінка тріски.
Обмежуйте споживання насичених жирів у раціоні дитини після 2-ох років, оскільки їх надмірне споживання може підвищити рівень холестерину в крові та збільшити ризик розвитку серцево-судинних захворювань.
Рекомендується надавати перевагу ненасиченим жирам, які є кориснішими для здоров'я.
Вода у прикормі
До шести місяців грудне молоко або адаптована молочна суміш є єдиною необхідною їжею та напоєм для вашої дитини, навіть у спекотну погоду. Грудне молоко/адаптована молочна суміш містять усі поживні речовини, які потрібні для здорового зростання малюка.
Додаткова вода може знизити апетит до грудного молока або суміші, що в свою чергу може призвести до недостатнього надходження важливих поживних речовин.
Надмірно розбавлена молочна суміш може негативно вплинути на здоров'я дитини, порушуючи баланс електролітів в організмі.
Тому до 6 місяців найкращим підходом є виключно грудне вигодовування, або адаптована молочна суміш, яка забезпечує всі необхідні потреби дитини.
З якого віку можна воду
З 6 місяців можна починати пропонувати дитині невелику кількість води, з якою її організм вже готовий впоратися. Однак, важливо пам'ятати, що надмірне споживання води все ще несе в собі певні ризики.
Воду можна та треба пропонувати під час прийому їжі, щоб дитина набувала навику пиття, а також, вода допомагає справитися з деякими, важливими для проковтуванням продуктами. Старайтеся, щоб ємність з водою завжди була у вільному доступі для дитини.

Більш детально про воду та інші напої у раціоні дитини ви можете прочитати у нашій статті про воду та інші напої у раціоні дитини.
Їжа та напої яких слід уникати
Водночас існують продукти в прикормі дітей, яких слід уникати. Згідно віку дитини, до таких належать:
До 1-го року
- Сіль. Нирки немовлят ще не повністю розвинені, тому вони не здатні ефективно виводити надлишок солі з організму, відповідно, надмірна кількість солі у раціоні маленьких дітей може призвести до навантаження на нирки. Оскільки сіль присутня в багатьох продуктах харчування, повністю уникнути її споживання неможливо. Тому існують рекомендації щодо безпечної кількості солі для різних вікових груп:
- до 1 року (1г/добу )
- від 1-3 років (2г/добу)
Контроль кількості солі у раціоні дитини, допомагає уникнути можливих проблем із здоров'ям у майбутньому.
- Мед (у будь-якому вигляді). Мед може містити бактерії, які здатні викликати серйозне захворювання, а саме, дитячий ботулізм. Для дорослих та дітей старшого віку ці спори безпечні, оскільки їх травна система здатна їх нейтралізувати. Також мед – це різновид доданого цукру, то ж краще його обмежити в раціоні до 24 місяців.
- Будь-який напій крім води та грудного чи штучного вигодовування. Також, це стосується тваринного молока у питному вигляді, адже надмірна кількість молока у раціоні дитини може сприяти розвитку залізодефіцитної анемії, а також навантажує ще не зрілі дитячі нирки. Проте, молоко можна додавати до страв у невеликій кількості.
До 2-ох років
- Доданий цукор. Надто раннє знайомство дитини з доданим цукром може викликати пристрасть до солодких страв, що може призведе до відмови від більш поживних продуктів. Крім того, надлишок доданого цукру в раціоні збільшує ризик розвитку карієсу, ожиріння та діабету 2-го типу. Часто можна зустріти товари з маркуванням "без цукру", але насправді в їхньому складі є доданий цукор під різними назвами: цукор, мед, кленовий сироп, фруктозний сироп, глюкоза, фруктоза, сахароза, мальтоза, декстроза, мальтодекстрин. Також, соки та фруктові наповнювачі відносяться до доданого цукру. Проте, це не стосується цукру, який природньо міститься у свіжих фруктах, молоці та молочних продуктах, адже він не несе шкоди для організму.
- Трав'яні чаї. Хоча трав'яні чаї і не містять кофеїну, вони мають у складі сполуки, що можуть перешкоджати засвоєнню заліза, а також інші компоненти, вплив яких на дитячий організм ще недостатньо вивчений. Тому, якщо ви виявили бажання дати дитині травʼяний чай, краще починати з 2-ох років та в незначній кількості.
До 5-ти років
- сирі/напівсирі мʼясо, рибу, морепродукти та яйця. Сирі або недостатньо приготовані продукти можуть містити шкідливі бактерії, такі як сальмонела та кишкова паличка. Діти більш вразливі до цих інфекцій, що може призвести до важких отруєнь. Це також стосується і страв з них, до яких належать: яйця-пашот, карбонара, стейк середньої просмажки, домашній майонез, слабосолена риба, ікра тощо.
- непастеризоване молоко та молочні продукти. Непастеризоване молоко та молочні продукти можуть містити шкідливі бактерії, такі як сальмонела, кишкова паличка та лістерія. Ці бактерії можуть спричинити серйозні інфекції, які особливо небезпечні для дітей з незрілою імунною системою.
- витримані сири (брі, камамбер, дор блю, рокфор та ін). Багато сирів виготовляються з непастеризованого молока, що збільшує ризик зараження лістерією. Тому краще уникати таких продуктів та перевіряти етикетки, щоб переконатися, що вони зроблені з пастеризованого молока. Проте, ці сири можна використовувати як частину приготованої страви, оскільки лістерію знищує термічна обробка. Наприклад, запечений брі є безпечнішим варіантом.
- рисове молоко. Оскільки воно може містити занадто багато миш'яку. Миш'як природним чином міститься в навколишньому середовищі і рис, як правило, поглинає більше миш'яку, ніж інші злаки.
- дрібні та тверді продукти. Ризик задухи у дітей зберігається приблизно до 4-5 років, тому слід дотримуватися безпечної подачі дрібних, а також твердих продуктів округлої форми, уникати таких продуктів як попкорн, льодяники, маршмелоу, круглі пігулки, тощо.
- пророщені паростки, такі як соєві, бобів маш та інші, є популярним додатком до різних страв завдяки своїй високій харчовій цінності. Однак, їх споживання у сирому вигляді може бути небезпечним із-за ризику виникнення отруєння кишковою паличкою, лістерією, сальмонелою.
До 12-ти років
- Напої з кофеїном (кава, чорний чай, білий чай). Немає встановленого безпечного ліміту кофеїну для дітей до 12-ти років. Натомість часте споживання кофеїну може заважати засвоєнню важливих поживних речовин, таких як кальцій і залізо, що необхідні для здорового росту та розвитку. Крім того, кофеїн є стимулятором, який може надмірно активізувати нервову систему дітей, що призводить до гіперактивності, тривожності, дратівливості та проблем зі сном.
- лісові гриби можуть становити серйозну загрозу для здоров'я дітей до 12-ти років (ризики залишаються і для дорослих). А от промислово вирощені гриби є безпечним вибором для введення в раціон малюка з самого початку прикорму (печериці, гливи, шиїтаке).
Також дітям слід уникати:
- деяких видів риб: королівська скумбрія, марлін, помаранчевий шорст, акула, риба-меч, черепиця і великоокий тунець. Високий рівень ртуті в ній може спричинити проблеми з розвитком нервової системи дитини, включаючи затримки у розвитку та інші неврологічні порушення.
Як зменшити ризик залізодефіцитної анемії
- Наслідки дефіциту заліза
Також, слід звернути особливу увагу на залізовмісні продукти, які потрібно вводити з перших днів прикорму. Адже, з часом запаси заліза, отримані від матері під час вагітності, зменшуються. Дефіцит заліза може призвести до залізодефіцитної анемії, що негативно впливає на фізичний розвиток та когнітивні здібності дитини.
- Типи заліза
Важливо також враховувати тип заліза. Гемове залізо з тваринних джерел, таких як м'ясо, субпродукти, морепродукти та риба, засвоюється організмом значно краще, ніж негемове залізо з рослинних джерел, таких як бобові, збагачені крупи, листова зелень, насіння та горіхи.
- Поради по кращому засвоєнню заліза із продуктів харчування
Поєднання продуктів, багатих на вітамін C, таких як фрукти, овочі та ягоди, збільшує біодоступність заліза, особливо у його негемовій формі, тобто з рослинний джерел.
Водночас, споживання продуктів, багатих на кальцій, де його найбільше у молоці та молочних продуктах, разом із залізовмісними продуктами може знижувати біодоступність цього мінералу.
Продукти-алергени
Раніше вважалося, що потрібно відкладати пропонування продуктів-алергенів, щоб запобігти виникненню алергій. Батьки часто не поспішали вводити ці продукти до раціону дітей і могли пропонувати їх після року, а іноді навіть після трьох. Але чи дійсно це так?
Сучасні авторитетні організації навпаки рекомендують вводити продукти-алергени з початку прикорму, наголошуючи на тому, що раннє введення деяких алергенів у раціон дитини знижує ризик виникнення алергії на ці продукти у майбутньому.
Більше про продукти алергени, як та коли вводити можна прочитати у нашій статті про алергени.
Можливі не алергічні реакції на нові продукти
- Зміна випорожнень з початком прийому.
З початком введення прикорму змінюються випорожнення і це є абсолютно нормальним процесом, адже раніше їжа малюка була гомогенною та рідкою за рахунок грудного молока чи суміші.
- Які зміни у випорожненнях можна помітити.
Зміни у випорожненнях є цілком нормальним явищем з початку прикорму, адже дитина переходить з грудного молока або адаптованої молочної суміші до більш твердої їжі. Які саме зміни у випорожненнях відбуваються, можна переглянути на картинці.
- Які інші можливі реакції можна помітити
- Газоутворення. Зміна раціону може призвести до збільшення газоутворення.
- Шматочки їжі. В випорожненнях можна помітити неперетравлені шматочки їжі, особливо якщо дитина тільки почала отримувати тверду їжу і це є варіантом норми.
- Пелюшковий дерматит. Тобто, запалення шкіри в області підгузника у немовлят. Основними причинами є тривала вологість, тертя та контакт із фекаліями та сечею. З початком прикорму склад випорожнень змінюється, і тривалий контакт з подразниками може викликати почервоніння шкіри сідничок. Рекомендується змінювати підгузки кожні 2-3 години, промивати уражені ділянки водою, використовувати бар’єрні креми на основі цинку та частіше залишати дитину без пелюшок.
- Також після початку прикорму у дітей може виникнути подразнення на шкірі через високу кислотність їжі. Наприклад, після споживання фруктів можлива поява висипу та почервоніння навколо рота. Це не алергічна реакція, а тимчасове явище, яке минає після гігієни шкіри водою. Подразнення не потребує спеціального лікування.
- Яка різниця між алергічними реакціями та подразненням
Алергічна реакція включає імунну відповідь організму на алерген, що може призводити до серйозних симптомів, таких як набряк, висип, утруднене дихання, анафілаксія, а також змінами зі сторони шлунково-кишкового тракту (блювота, діарея, закреп).
Подразнення, на відміну від алергії, зазвичай не включає імунну систему і є локальною реакцією шкіри, що не несе серйозних наслідків для здоровʼя дитини.
Чи існують продукти, які можуть викликати діарею або закреп
Так, деякі продукти можуть спричиняти діарею або закреп. Однак, якщо дотримуватись різноманітного раціону, ризик виникнення таких проблем значно знижується. Намагайтеся не давати часто та у великій кількості один і той самий продукт.
Різноманітний раціон не лише сприяє хорошому травленню, але й зміцнює імунну систему, сприяє здоровому розвитку, профілактує алергії, формує здорові харчові звички.
Готовність травної системи дитини до різноманітних продуктів
Коли дозріває травна система дитини?
Введення різних груп продуктів ближче до 6 місяців не становить проблеми для травної системи. Наявні дані та дослідження свідчать про те, що функції нирок і шлунково-кишкового тракту є достатньо зрілими, щоб перетравити поживні речовини з прикорму вже у віці від 4 місяців. Крім того, дозрівання шлунково-кишкового тракту відбувається під впливом споживаної їжі.
Щоденний раціон, що включає продукти тваринного походження, фрукти, овочі, зернові, а також бобові, горіхи, насіння позитивно впливає на функціонування жовчного міхура, шлунку, підшлункової залози, кишківника, а також збагачує мікробіом всього організму, що в свою чергу зміцнює імунітет.
Тривалість та кількість пропонування нових продуктів
На сьогоднішній день не існує чітких рекомендацій щодо того як часто та довго вводити один продукт, щодо розміру порцій, та з якого продукти починати.
- Який продукт не можна вводити першим
Вводити в раціон дитини можна всі продукти, за винятком заборонених та з певними обмеженнями, про які йшлася мова вище. Все інше, включаючи алергени, можна вводити з самого початку прикорму, у будь-якому порядку.
- Скільки днів вводити новий продукт
Нові продукти, навіть кілька одночасно, можна вводити щодня. Виключенням є лише нові алергени – їх бажано вводити по одному, в першій половині дня, починаючи з мікродози і поступово нарощувати розмір запропонованої порції. При відсутності алергічної реакції необхідно регулярно включати цю їжу в раціон дитини.
- Поживність продуктів має значення
Щоб забезпечити потребу в енергії та поживних речовинах, дітям слід пропонувати широкий асортимент продуктів із високою харчовою цінністю. Така різноманітність не лише задовольняє їхні фізіологічні потреби, але й стимулює зацікавленість у їжі, зменшуючи харчову вибірковість у майбутньому.
Прикорм має бути різноманітним за смаком, кольором і консистенцією.
Плануючи прийом їжі, варто орієнтуватися на Тарілку Здорового Харчування. Це допоможе вам бути впевненими, що їжа для прикорму є збалансованою, а дитина отримує всі необхідні вітаміни та мінерали.
А також слідуйте принципу «веселки» на тарілці дитини.
Пропонуйте різнокольорові овочі та фрукти, щоб додати різних вітамінів та мінералів у раціон дитини. Яскраві кольори на тарілці не тільки збагачують раціон, а й зацікавлюють дитину у прийомі їжі, що позитивно впливає на її апетит.
- Готові страви чи окремий продукт
Перед тим як комбінувати продукти, познайомте дитину з їхніми смаками окремо, без інших продуктів та спецій пропонуючи їх 2-3 рази. Це допоможе дитині відчути чистий смак продукту та дає можливість розрізняти смаки. Акцентуйте увагу дитини на назві продуктів, називаючи їх.
Мало чи багато? Розмір порції на початку прикорму
Щодо розміру порцій, сучасні рекомендації наголошують на тому, що дитина сама регулює кількість зʼїденої порції. Це обумовлено природним механізмом саморегуляції голоду, апетиту та насичення, який закладений у дитини з народження.
Найчастіше цей ідеальний механізм порушується через суб'єктивні оцінки дорослих щодо того, скільки і що повинна їсти дитина, а також через харчовий тиск у будь-яких його проявах.
Від чого залежить розмір порції
Отож, розмір порції та загальна калорійність раціону для кожної дитини залежать від багатьох факторів: віку, статі, фізичної активності, клімату, стану здоров'я та інших обставин. Узагальнені рекомендації існують, але їх слід сприймати лише як орієнтир.
Насправді, ніхто точно не знає, який розмір порції буде оптимальним для вашої дитини, адже потреба в їжі може змінюватися щодня навіть у межах однієї дитини.
Кількість прийомів їжі
Рекомендації щодо кількості прийомів їжі у дітей значно різняться, але в середньому можна виділити такі етапи:
- 6-8 місяців - 2-3 рази на день
- 9-23 місяці 3-4 рази на день, також можливі 1-2 перекуси, якщо цього потребує дитина
Як збільшувати порції
Збільшуючи кількість прийомів їжі, орієнтуйтеся на харчовий інтерес дитини
Поступово збільшуйте розмір порцій та кількість прийомів їжі згідно потреб дитини, та пам’ятайте, що грудне молока та адаптована молочна суміш є основна їжа для дитини до 12-ти місяців, а прикорм знайомство з новою їжею.
Графік харчування
Перший прийом їжі рекомендується вводити в першій половині дня (вранці або під час обіду), щоб можна було вчасно виявити та відреагувати на можливі негативні реакції.
Варто змалечку встановлювати графік харчування, щоб прийом їжі був передбачуваним і комфортним для дитини. Використовуйте прості ритуали, такі як миття рук, розповідання короткого віршика або допомога в сервіруванні столу, залежно від віку дитини. Ці дії допомагають дитині налаштуватися на прийом їжі. Завчасно повідомляйте дитину про початок трапези, щоб вона мала час налаштуватися та спокійно розпочати їсти.
Все про безпечну подачу
Деякі продукти можуть бути небезпечними для маленьких дітей, оскільки вони легко вдихаються і блокують дихальні трубки. Особливо це стосується дітей віком до 5-ти років.
Продукти з високим ризиком задухи.
До продуктів з високим ризиком задухи відносяться горіхи та всі тверді, дрібні, округлі продукти (попкорн, виноград, вишні, родзинки, оливки ін), сира морква та тверді овочі/фрукти, жорсткі шматки мʼяса, сиру.
Безпечна подача різних продуктів
Але це не причина уникати цих продуктів, а щоб зменшити ризик задухи слід дотримуватися безпечної подачі згідно віку.
Способи подачі продуктів на початку БЛВ-прикорму, тобто коли переважає шматочкова їжа або після переходу на шматочки:
- моркву, яблука та інші тверді фрукти та овочі слід готувати, до стану мʼякості, очищати від шкірки та подавати брусочками або натерти на тертці, інколи можна робити пюре. Якщо овочі та фрукти є досить мʼякими, тобто якщо ви можете розчавити їх у руці, тоді можна подати сирими.
- виноград, оливки та інші дрібні, круглі та тверді продукти слід розрізати вздовж на четвертинки.
- дрібні суниця, лохина, чорниця, кукурудза, готовий зелений горошок придавити пальцями.
- цвітна капуста, броколі, приготувати до стану мʼякості та подавати цілі невеликі суцвіття.
- мʼясо без дрібних кісточок та шкірки, приготувати та подавати розрізавши на брусочки проти волокон або розділивши на короткі волокна.
- сухофрукти потрібно замочувати у кипʼятку декілька хвилин, а потім нарізати дрібно.
- зелень дрібно нарізати.
- риба та морепродукти, готувати до повної готовності та дрібно нарізати, рибу очищати від шкірки та кісточок та можна подавати великим брусочком.
- тверді сири натирати або додавати до страв.
- молоко до 1-го року тільки додавати до страв.
- горіхи та велике насіння (гарбузове) натирати на дрібній тертці та змішувати із стравами (готова каша, йогурт ін).
Варто не забувати, що з зростанням дитини та розвитком її жувальних навичок, подачу продуктів потрібно змінювати, щоб їжа ставала більш твердішою. Це дозволяє дитині тренувати навички жування та поступово готуватися до харчування з загального столу, тобто до їжі тієї ж консистенції, яку споживають всі члени сім’ї.
Як захистити дитину від харчових отруєнь
Імунна система маленьких дітей ще не повністю розвинута, що робить їх більш вразливими до інфекцій, включаючи харчові отруєння. Щоб уникнути цього слід дотримуватися декількох правил:
- Не пропонуйте дітям заборонені продукти згідно віку.
- Ретельно готуйте м’ясо, рибу та яйця, щоб вони були повністю проварені чи просмажені. Використовуйте термометр для їжі, щоб переконатися, що продукти досягли безпечної температури. Для м’яса та страв з яйцями це температура 74°C, для риби це 63°C.
- Обов’язково мийте руки перед приготуванням їжі та після контакту з сирими продуктами. Навчайте дітей мити руки перед їжею.
- Приготовану їжу слід охолоджувати протягом 2-ох годин, після чого зберігати у герметичному контейнері у холодильнику до 2-ох діб.
- Розморожуйте страви у холодильнику/холодній воді або у девайсах на функції “розморозка”.
- Регулярно очищуйте кухонні поверхні, ножі та дошки для нарізання.
- Використовуйте окремі дошки для сирого м’яса і овочів.
Джерела:
https://www.cell.com/current-biology/f
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4788196/
https://nutritionsource.hsph.harvard.edu/what-should-you-eat/vegetables-and-fruits/
https://www.who.int/news-room/questions-and-answers/item/breastfeeding
https://www.nhs.uk/conditions/botulism/
https://moz.gov.ua/uk/otruennja-gribami-profilaktika-i-persha-dopomoga
https://www.cdc.gov/nutrition/infantandtoddlernutrition/vitamins-minerals/iron.html
https://www.allergy.org.au/patients/allergy-prevention/ascia-how-to-introduce-solid-foods-to-babies
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK148957/
https://www.rch.org.au/kidsinfo/fact_sheets/Choking_suffocation_and_strangulation_prevention/